KundeserviceTilbudsavisB2B KundeFind butikLogin
PrivatkundeB2B-kunde
Min side
OverblikProfilOrdrehistorikØnskelisteLog ud
JYSK
  • Soveværelse
  • Badeværelse
  • Kontor
  • Stue
  • Spisestue
  • Opbevaring
  • Gardiner
  • Have
  • Indretning
  • Gavekort
  • Outlet

GREEN WEEK - SPAR OP TIL 60%

SHOP NU
  1. Home
  2. Soveværelse
  3. Puder
  4. Baby/Junior
  5. Pude JUNIOR 100g ROYAL 40x45

Pude JUNIOR 100g ROYAL 40x45

Varenummer: 4414400
Baseret på 7 internationale anmeldelser
Ringsted Dun
gold
Ringsted Dun
2

369,- /stk.
Plus evt. fragt
Ubegrænset returret
Ingen tidsbegrænsning - du kan returnere i vores butikker
Prissikkerhed
30 dages prissikkerhed på alle varer
Fleksibel levering
Hurtig og nem levering der passer dig
Ubegrænset returret
Ingen tidsbegrænsning - du kan returnere i vores butikker
Prissikkerhed
30 dages prissikkerhed på alle varer
Fleksibel levering
Hurtig og nem levering der passer dig
  • Vareinformation
  • Specifikationer
  • Kundeanmeldelser
  • Om mærket
  • Levering

Vareinformation

Allergivenlig luksuspude med fyld af 90% hvide, europæiske gåsedun/10% gåsefjer, 100 g. Blødt bolster i 100% bomuldscambric. Det tætvævede bolster begrænser støvmider i at trænge ind. Bæreevne 700. Vask 60°C. 40x45 cm

Relaterede blogindlæg og guides

Forstyrrer iPad’en dit barns søvn?
Forstyrrer iPad’en dit barns søvn?
Hvordan vælger du en god hovedpude til nakkeproblemer?
Hvordan vælger du en god hovedpude til nakkeproblemer?

Specifikationer

FyldtypeGåsedunspude
StørrelseBredde: 40 cm, Længde: 45 cm, Højde: 4 cm
Fyldvægt100 g
Fyld90% hvide, europæiske gåsedun/10% hvide, europæiske gåsefjer
Totalvægt150 g
Bæreevne700
Bolster
Bomuldscambric er vævet af en tynd tråd, hvilket giver et tættere, lettere og mere smidigt bolster. Tætheden gør, at fyldet ikke kan arbejde sig ud gennem bolsteret, og at bolsteret er meget slidstærkt.
Konstruktion1 kammer
FarveGrå, Logo print, Hvid
KantFarve: Grå, Materiale: Satin, Facon: Snorekant
Vask60°C
Tørretumbling** Tørretumbling muligt ved normal temperatur (max. 80ºC)
Miljø- og sundhedsmærkninger
STANDARD 100 by OEKO-TEX®-mærket identificerer tekstilprodukter, der ikke indeholder skadelige niveauer af kemiske stoffer.
//cdn1.jysk.com/getimage/svg/28794
Egenskaber
Allergivenlige produkter har en eller flere specielle egenskaber, som hjælper med at skabe et sundt sovemiljø.
,
Produkter mærket med Downafresh® indeholder dun og fjer, som lever op til europæiske standarder for hygiejne og renlighed. Dette betyder, at dun og fjer rengøres grundigt med vand og varmebehandling før brug. Desuden er Downafresh® GreenLine-mærkede dun og fjer blevet behandlet efter de økologiske retningslinjer.
//cdn1.jysk.com/getimage/svg/101596
,
Dyner og puder der bærer NOMITE mærket, har et bolster, der er særdeles tætvævet. Dette hjælper med at reducere indtrængning af støvmider.
KvalitetGOLD
HøjdeLav
AllergivenligJa

Kundeanmeldelser

3.9 ud af 5 stjerner|Baseret på 7 internationale anmeldelser
12/05/2017

pude

Forventer den er ok, men et er en julegave

Navn: Elsebeth Thomassen

08/30/2017

en skuffede

Vi var i starte meget glad for den da den var dansk og allergivenlig... blev hurtig en Stor skuffede for bare efter en nat er den total flad, og bliver bare ved med at være flad lige meget hvad man gør ..

Navn: Mette loua

03/29/2017

Super

Det er en fornøjelse at lægge hovedet på puden hver gang !

Navn: Sabine Thrane

01/29/2017

Bliver alt for hurtig flad

Puden virker rigtig lækker i starten, men desværre bliver den meget hurtigt flad og skal udskiftes efter knap 6 mdr brug ..

Navn: Marie

01/22/2016

Skøn sag

Dejlig baby/junior pude.

Navn: Helene

  • ‹
  • 1
  • 2
  • ›

Om mærket

Ringsted Dun - Fremstillet i Danmark

Ringsted Dun tilbyder dundyner og –puder til hele familien i 100% naturmaterialer og er udviklet til dig, der ikke går på kompromis med kvaliteten.

Ringsted Dun produceres i Danmark, og produktionen bygger på den dybeste respekt for håndværk, traditioner og hensyn til både dyr og mennesker. Kombinationen af de fineste gåse- eller andedun inderst og blød bomuldsvår yderst sikrer alle i familien den bedste søvn.

Historien om Ringsted Dun begyndte i 1947. Dengang var fjer og dun blot et overskudsprodukt, men i stedet for at smide dunene ud etablerede Ringsted Dun et fjerkrævaskeri. Her blev dun og fjer vasket, så det blev perfekt som fyld i dyner og puder. Den store erfaring med og viden om fjer og dun gør, at Ringsted Dun i dag leverer nogle af de bedste og fineste dyner og puder.

Ringsted Dun er velegnet til allergikere. Dynerne og puderne er certificeret efter OEKO-TEX® Standard 100, der er verdens førende sundhedsmærkning for tekstiler. Ringsted Dun er derudover mærket med NOMITE og Downafresh Greenline®.

Levering

JYSK tilbyder en række forskellige muligheder for levering, når du handler online. Her kan du finde et overblik og vælge den løsning, der passer bedst til dig.

Click & collect – gratis

Med Click & Collect kan du reservere produkter, som er på lager i en JYSK-butik og afhente dem der. Med Click & Collect vil du inden for 30 minutter få besked fra butikken, når dine varer er klar til afhentning. Der er ingen fragtomkostninger, når du bruger Click & Collect, og du betaler først, når du henter dine varer i butikken.

Afhent i butik - gratis

På hjemmesiden har du adgang til et endnu større sortiment, end du finder i vores butikker. Hvis du ønsker at købe produkter, der kun sælges online, betaler du på hjemmesiden og vælger levering til en JYSK-butik efter eget valg. Du bliver kontaktet af butikken, når dine varer er klar til afhentning. Denne mulighed for levering gælder alene, hvis din ordre overstiger en vis værdi. 

Bemærk, at visse produkter ikke kan købes til afhentning i butik på grund af deres vægt eller emballage. 

Hjemmelevering af mindre produkter – se priser 

Når du handler på hjemmesiden, kan du vælge at få leveret din ordre til din hjemmeadresse, arbejdsplads eller hvor det ellers passer dig. Mindre pakker bliver leveret med posten eller af andre firmaer med speciale i at udbringe pakker. 

Hjemmelevering af større pakker – se priser 

I forbindelse med køb af større produkter som møbler, senge, madrasser osv. foretrækker mange kunder at få produkterne leveret.

Derfor samarbejder JYSK med store transportfirmaer, der er kendt for god service og levering til tiden. I forbindelse med dit køb kan du vælge, om du vil have levering til kantstenen eller helt ind i det rum, hvor varen skal stå. 

Du kan se muligheder og priser i forbindelse med bestillingen.

Kun i butik 

For JYSK er det vigtigt at give vores kunder alle muligheder både online og i vores butikker. I særlige tilfælde er der dog produkter, der kun kan afhentes i vores butikker. Det drejer sig typisk om udgående varer eller varer, der kun bliver solgt i en kortere periode. Hvis du finder produkter på hjemmesiden, som kun kan afhentes i butikken, kan du bestille dem via Click & Collect, eller besøge en af vores butikker, hvor vi glæder os til at tage imod dig.

Fragtpriser

Læs mere om fragtløsninger og priser. 

Varer i samme serie

Dyne JUNIOR 120g Ringsted Dun ROYAL 100x135
Dyne JUNIOR 120g Ringsted Dun ROYAL 100x135
799,-/stk.
Plus evt. fragt
GOLD
Læs mere
Dyne BABY 60g Ringsted Dun ROYAL 67x100
Dyne BABY 60g Ringsted Dun ROYAL 67x100
599,-/stk.
Plus evt. fragt
GOLD
Læs mere
Pude BABY 25g ROYAL 40x45
Pude BABY 25g ROYAL 40x45
299,-/stk.
Plus evt. fragt
GOLD
Læs mere

VIND ET GAVEKORT PÅ 3.000 KR. TIL JYSK

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få nyheder, inspiration, gode tilbud, konkurrencer og vores online tilbudsavis. Du deltager samtidig i vores månedlige lodtrækning om et gavekort til JYSK på 3.000 kr.

Kategorier

  • Soveværelse
  • Badeværelse
  • Kontor
  • Stue
  • Spisestue
  • Opbevaring
  • Gardiner
  • Have
  • Indretning
  • Alle kategorier

Kundeservice

  • Kontakt
  • Butikker og åbningstider
  • Tilbudsaviser
  • Salgs- og leveringsbetingelser
  • Fragt
  • Returnering
  • Privatlivspolitik
  • Opdater cookie samtykke
  • JYSK Expresskredit
  • Nyttige links
  • Gavekort

Jysk

  • Om JYSK
  • JYSK.com
  • Presse
  • Job
  • Nyhedsbrev
  • Inspiration
  • JYSK BUSINESS TO BUSINESS
  • GOJYSK.com
  • Bæredygtighed
  • Lars Larsens JYSK Fond

Hovedkontor

JYSK A/S
Sødalsparken 18 · 8220 Brabrand
Tlf. +45 89397500· Fax 89397501
CVR 13590400  

JYSK BUSINESS TO BUSINESS
Tlf.  +45 89397509
E-mail: b2b-dk@JYSK.com
Kontakt os

JYSK KUNDESERVICE
Kontakt kundeservice
Tlf.  +45 70808190

FacebookInstagramLinkedInYoutube
Payment Icons