
Formsyet madrasbeskytter, som er vandtæt og åndbar. Forside i tætvævet 100% polyester (70% genanvendt). Stoffet er behandlet med biocidet GREENFIRST®. Passer til box-, spring- og skummadrasser. Med elastik i hjørnerne. 180x200x35 cm
Denne vare er behandlet med biocidet GREENFIRST®, som indeholder det aktive stof Geraniol. Behandlingen med Geraniol beskytter mod støvmider. Geraniol er klassificeret som hudsensibiliserende, og direkte hudkontakt bør undgås. Dæk altid med sengetøj som dynebetræk, lagner og pudebetræk.
| Materiale | Forside 100% polyester (70% genanvendt)/Bagside termoplastisk polyuretan (TPU) |
|---|---|
| Vask | 60°C |
| Blegning | Må ikke bleges |
| Tørretumbling | * Tørretumbling muligt ved lav temperatur (max. 60ºC) |
| Strygning | Må ikke stryges |
| Kemisk rensning og vådrensning | Tåler ikke kemisk rens |
| Instruktion | Vaskes før brug, Bør vaskes med lignende farver og separat de første gange |
| Lagenstørrelse | 180x200x35 cm |
| Vægt | 120 g/m². |
| Vægt bagside | 30 g/m². |
| Miljø- og sundhedsmærkninger | |
| Farve | Hvid |
| Farvemetode | Bleget |
| Egenskaber | Åndbar, GREENFIRST®, Midesikret, Vandtæt |
| Pakket | Indeholder 1 lagen |
| Type | Faconsyet madrasbeskytter |
| Elastik | Elastik i kanten |
| Kvalitet | GOLD |
| Producent |
Formsyet madrasbeskytter, som er vandtæt og åndbar. Forside i tætvævet 100% polyester (70% genanvendt). Stoffet er behandlet med biocidet GREENFIRST®. Passer til box-, spring- og skummadrasser. Med elastik i hjørnerne. 180x200x35 cm
Denne vare er behandlet med biocidet GREENFIRST®, som indeholder det aktive stof Geraniol. Behandlingen med Geraniol beskytter mod støvmider. Geraniol er klassificeret som hudsensibiliserende, og direkte hudkontakt bør undgås. Dæk altid med sengetøj som dynebetræk, lagner og pudebetræk.
| Materiale | Forside 100% polyester (70% genanvendt)/Bagside termoplastisk polyuretan (TPU) |
|---|---|
| Vask | 60°C |
| Blegning | Må ikke bleges |
| Tørretumbling | * Tørretumbling muligt ved lav temperatur (max. 60ºC) |
| Strygning | Må ikke stryges |
| Kemisk rensning og vådrensning | Tåler ikke kemisk rens |
| Instruktion | Vaskes før brug, Bør vaskes med lignende farver og separat de første gange |
| Lagenstørrelse | 180x200x35 cm |
| Vægt | 120 g/m². |
| Vægt bagside | 30 g/m². |
| Miljø- og sundhedsmærkninger | |
| Farve | Hvid |
| Farvemetode | Bleget |
| Egenskaber | Åndbar, GREENFIRST®, Midesikret, Vandtæt |
| Pakket | Indeholder 1 lagen |
| Type | Faconsyet madrasbeskytter |
| Elastik | Elastik i kanten |
| Kvalitet | GOLD |
| Producent |


