
TEMPRAKON® ULA elevationsseng 180x210 cm er designet til at give dig høj komfort i både neutral og hævet position. Elevationssenge giver fleksibilitet og gør det muligt at finde en behagelig stilling til både afslapning og søvn.
Hvad medfølger
- 1 topmadras med latex. Højde: 10 cm
- 2 springmadrasser med indbyggede elevationsbaser
- Ben og sengegavl kan købes separat
Egenskaber
- Størrelse: B180 x L210 cm. Højde: 53 cm
- 2‑split topmadras: Gør det muligt at bevæge både hoved- og fodender uafhængigt
- Meget fast madras: Umiddelbar og stabil støtte
- Farve: Grå‑47
- OEKO‑TEX® STANDARD 100: Testet for skadelige stoffer
- FSC® Mix: Træ- og skovbaserede materialer i springmadrassen og den indbyggede base kommer fra FSC®-certificerede, genanvendte eller andre kontrollerede kilder
- Temprakon®: Søvnprodukter med temperaturregulerende egenskaber
- 100 dages prøve og 25 års garanti: Et trygt og langtidsholdbart valg
2‑split topmadras
Topmadrassen har praktiske snit både i top og bund. Det gør, at elevationssengens to hovedender og to fodender kan bevæge sig uafhængigt af hinanden.
Meget fast madras
En meget fast madras giver dig umiddelbar og stabil støtte og sikrer minimal nedsynkning hele natten. Komfort er meget individuelt, men som tommelfingerregel gælder, at jo tungere man er, des fastere skal ens madras være. Madrassen skal være blød eller fast nok til at holde din rygsøjle i en lige linje.
1 topmadras med latex
Latex føles elastisk og let fjedrende, så madrassen hurtigt tilpasser sig dine bevægelser og giver god støtte nat efter nat. En åndbar topmadras med latex kan hjælpe med at holde dig tør og komfortabel, hvis du ofte får det varmt, når du sover. Betrækket er udstyret med kølende og temperaturregulerende Temprakon®-rumteknologi og kan vaskes ved 60°C.
2 springmadrasser med indbyggede elevationsbaser
Hver springmadras er designet til at levere målrettet støtte via sin kombination af komfortzoner og -lag. Madrasserne er opdelt i 9 komfortzoner og 4 komfortlag, som omfatter pocket‑fjedre og Cooltex Breeze-skum, der tilsammen bidrager til dybde og samlet støtte. Hver pocket‑fjeder er syet ind i sin egen stofpose og tilpasser sig individuelt kroppen. De indbyggede elevationsbaser giver trinløs justering af både hoved- og fodender og betjenes med trådløs fjernbetjening. Motor skal monteres før brug. Derudover hjælper det fjernbetjente orienteringslys under sengen dig med at finde vej om natten.
Farve
Match din seng med en sengegavl i samme farvekode Grå‑47 for et sammenhængende udtryk. En sengegavl tilføjer stil til soveværelset og beskytter væggen mod mærker.
OEKO‑TEX® STANDARD 100
Denne madras er OEKO‑TEX® STANDARD 100‑certificeret. Det betyder, at alle komponenter er testet af uafhængige OEKO‑TEX‑institutter og lever op til strenge grænseværdier for skadelige stoffer.
FSC® Mix
FSC® Mix‑mærket betyder, at træ- og skovbaserede materialer i springmadrassen og den indbyggede base kommer fra en kombination af FSC®-certificerede skove, genanvendte kilder eller FSC®-kontrolleret træ.
Temprakon®
Temprakon® er en kollektion af madrasser, dyner og puder med avanceret rumteknologi udviklet af NASA. Produkterne er designet til at regulere din kropstemperatur, så du får en rolig nattesøvn med en konstant og behagelig temperatur.
100 dages prøve og 25 års garanti
Du får 100 dage til at afprøve din nye JYSK GOLD elevationsseng derhjemme. Hvis du ikke er fuldt tilfreds, kan du bytte den til en anden model. Alle GOLD elevationssenge leveres desuden med 25 års garanti.
Produktionslugt forsvinder over tid
Når du får en ny madras, kan der forekomme en let fabrikslugt. Den er helt ufarlig og forsvinder med tiden. Udluftning eller støvsugning af madrassen kan hjælpe processen på vej.
Lad os hjælpe dig med at vælge den rigtige seng
Læs vores guides for mere viden om valg af seng, eller besøg din lokale JYSK‑butik, hvor du kan afprøve forskellige muligheder og få personlig vejledning.
| Total højde inkl. ben | 53 cm |
|---|---|
| Gavl | Ekskl. |
| Fjeder | |
| Størrelse | Bredde 180 cm, Længde 210 cm, Højde 53 cm |
| Fasthed | Meget fast |
| Fjedertype | |
| Kernehøjde | 18 cm |
| Komfortzoner | 9 |
| Komfortlag 1 (øverst) | 25 mm Cooltex Breeze 28kg/m³ |
| Springlag 1 (øverst) | 9, 12, , 1/1 |
| Fjedre/m² | 225 |
| Komfortlag 4 | 25 mm Cooltex Breeze 28kg/m³ |
| Springlag 2 | 6, 12, |
| Bolster | 100% polyester // 100% polyester |
| Materiale | Vævet |
| Quiltning | 3mm purskum |
| Polstring | 25 mm Cooltex Breeze 28kg/m³ |
| Skridsikker top | Ja |
| Farve | Grå |
| Madrasfarve | Grå-47 |
| Miljø- og sundhedsmærkninger | , |
| Motor | Ja |
| Antal motorer | 1 |
| Fjernbetjening | Ja, trådløs med holder |
| Ben/meder | Ekskl. |
| Boxklemmer | Ekskl. |
| Egenskaber | 2-split topmadras med snit i hoved- og fodenden, Fjernstyret lys under sengen, Outlast |
| Kvalitet | GOLD |
| Garanti | 25 års madrasgaranti |
| Størrelse | 180x210 |
| Samle info | Samlet |
| Topmadras | |
| Størrelse | Bredde 180 cm, Længde 210 cm, Højde 10 cm |
| Topmadraskerne | Latex |
| Split | 2x64 |
| Bolstermateriale | 100% polyester |
| Komfortlag 1 (øverst) | 60 mm latex 55kg/m³ |
| Materiale | Vævet |
| Quiltning | 300g/m² polyester vattering + 15g/m² nonwoven polyester |
| Farve | Hvid |
| Vask | 60°C, kun betræk |
| Blegning | Må ikke bleges |
| Tørretumbling | Må ikke tørretumbles |
| Strygning | Må ikke stryges |
| Kemisk rensning og vådrensning | Tåler ikke kemisk rens |
| Instruktion | Vaskbart betræk |
| Kerne komposition | 80% syntetisk latex/20% naturlatex |
| Batterier | Inkl. |
| Antal batterier | 1 Stk |
| Batteristørrelse | Alkaline batteri 6LR61 9V |
| Indbygget LED | Nej |
| Anvendelse | Indendørs |
| Energikilde | Batteri |
| Energikilde - fjernbetjening | Med batterier |
| Batterier til fjernbetjening | Inkl. |
| Antal batterier | 2 Stk |
| Batteristørrelse | AAA |
| Producent |
TEMPRAKON® ULA elevationsseng 180x210 cm er designet til at give dig høj komfort i både neutral og hævet position. Elevationssenge giver fleksibilitet og gør det muligt at finde en behagelig stilling til både afslapning og søvn.
Hvad medfølger
- 1 topmadras med latex. Højde: 10 cm
- 2 springmadrasser med indbyggede elevationsbaser
- Ben og sengegavl kan købes separat
Egenskaber
- Størrelse: B180 x L210 cm. Højde: 53 cm
- 2‑split topmadras: Gør det muligt at bevæge både hoved- og fodender uafhængigt
- Meget fast madras: Umiddelbar og stabil støtte
- Farve: Grå‑47
- OEKO‑TEX® STANDARD 100: Testet for skadelige stoffer
- FSC® Mix: Træ- og skovbaserede materialer i springmadrassen og den indbyggede base kommer fra FSC®-certificerede, genanvendte eller andre kontrollerede kilder
- Temprakon®: Søvnprodukter med temperaturregulerende egenskaber
- 100 dages prøve og 25 års garanti: Et trygt og langtidsholdbart valg
2‑split topmadras
Topmadrassen har praktiske snit både i top og bund. Det gør, at elevationssengens to hovedender og to fodender kan bevæge sig uafhængigt af hinanden.
Meget fast madras
En meget fast madras giver dig umiddelbar og stabil støtte og sikrer minimal nedsynkning hele natten. Komfort er meget individuelt, men som tommelfingerregel gælder, at jo tungere man er, des fastere skal ens madras være. Madrassen skal være blød eller fast nok til at holde din rygsøjle i en lige linje.
1 topmadras med latex
Latex føles elastisk og let fjedrende, så madrassen hurtigt tilpasser sig dine bevægelser og giver god støtte nat efter nat. En åndbar topmadras med latex kan hjælpe med at holde dig tør og komfortabel, hvis du ofte får det varmt, når du sover. Betrækket er udstyret med kølende og temperaturregulerende Temprakon®-rumteknologi og kan vaskes ved 60°C.
2 springmadrasser med indbyggede elevationsbaser
Hver springmadras er designet til at levere målrettet støtte via sin kombination af komfortzoner og -lag. Madrasserne er opdelt i 9 komfortzoner og 4 komfortlag, som omfatter pocket‑fjedre og Cooltex Breeze-skum, der tilsammen bidrager til dybde og samlet støtte. Hver pocket‑fjeder er syet ind i sin egen stofpose og tilpasser sig individuelt kroppen. De indbyggede elevationsbaser giver trinløs justering af både hoved- og fodender og betjenes med trådløs fjernbetjening. Motor skal monteres før brug. Derudover hjælper det fjernbetjente orienteringslys under sengen dig med at finde vej om natten.
Farve
Match din seng med en sengegavl i samme farvekode Grå‑47 for et sammenhængende udtryk. En sengegavl tilføjer stil til soveværelset og beskytter væggen mod mærker.
OEKO‑TEX® STANDARD 100
Denne madras er OEKO‑TEX® STANDARD 100‑certificeret. Det betyder, at alle komponenter er testet af uafhængige OEKO‑TEX‑institutter og lever op til strenge grænseværdier for skadelige stoffer.
FSC® Mix
FSC® Mix‑mærket betyder, at træ- og skovbaserede materialer i springmadrassen og den indbyggede base kommer fra en kombination af FSC®-certificerede skove, genanvendte kilder eller FSC®-kontrolleret træ.
Temprakon®
Temprakon® er en kollektion af madrasser, dyner og puder med avanceret rumteknologi udviklet af NASA. Produkterne er designet til at regulere din kropstemperatur, så du får en rolig nattesøvn med en konstant og behagelig temperatur.
100 dages prøve og 25 års garanti
Du får 100 dage til at afprøve din nye JYSK GOLD elevationsseng derhjemme. Hvis du ikke er fuldt tilfreds, kan du bytte den til en anden model. Alle GOLD elevationssenge leveres desuden med 25 års garanti.
Produktionslugt forsvinder over tid
Når du får en ny madras, kan der forekomme en let fabrikslugt. Den er helt ufarlig og forsvinder med tiden. Udluftning eller støvsugning af madrassen kan hjælpe processen på vej.
Lad os hjælpe dig med at vælge den rigtige seng
Læs vores guides for mere viden om valg af seng, eller besøg din lokale JYSK‑butik, hvor du kan afprøve forskellige muligheder og få personlig vejledning.
| Total højde inkl. ben | 53 cm |
|---|---|
| Gavl | Ekskl. |
| Fjeder | |
| Størrelse | Bredde 180 cm, Længde 210 cm, Højde 53 cm |
| Fasthed | Meget fast |
| Fjedertype | |
| Kernehøjde | 18 cm |
| Komfortzoner | 9 |
| Komfortlag 1 (øverst) | 25 mm Cooltex Breeze 28kg/m³ |
| Springlag 1 (øverst) | 9, 12, , 1/1 |
| Fjedre/m² | 225 |
| Komfortlag 4 | 25 mm Cooltex Breeze 28kg/m³ |
| Springlag 2 | 6, 12, |
| Bolster | 100% polyester // 100% polyester |
| Materiale | Vævet |
| Quiltning | 3mm purskum |
| Polstring | 25 mm Cooltex Breeze 28kg/m³ |
| Skridsikker top | Ja |
| Farve | Grå |
| Madrasfarve | Grå-47 |
| Miljø- og sundhedsmærkninger | , |
| Motor | Ja |
| Antal motorer | 1 |
| Fjernbetjening | Ja, trådløs med holder |
| Ben/meder | Ekskl. |
| Boxklemmer | Ekskl. |
| Egenskaber | 2-split topmadras med snit i hoved- og fodenden, Fjernstyret lys under sengen, Outlast |
| Kvalitet | GOLD |
| Garanti | 25 års madrasgaranti |
| Størrelse | 180x210 |
| Samle info | Samlet |
| Topmadras | |
| Størrelse | Bredde 180 cm, Længde 210 cm, Højde 10 cm |
| Topmadraskerne | Latex |
| Split | 2x64 |
| Bolstermateriale | 100% polyester |
| Komfortlag 1 (øverst) | 60 mm latex 55kg/m³ |
| Materiale | Vævet |
| Quiltning | 300g/m² polyester vattering + 15g/m² nonwoven polyester |
| Farve | Hvid |
| Vask | 60°C, kun betræk |
| Blegning | Må ikke bleges |
| Tørretumbling | Må ikke tørretumbles |
| Strygning | Må ikke stryges |
| Kemisk rensning og vådrensning | Tåler ikke kemisk rens |
| Instruktion | Vaskbart betræk |
| Kerne komposition | 80% syntetisk latex/20% naturlatex |
| Batterier | Inkl. |
| Antal batterier | 1 Stk |
| Batteristørrelse | Alkaline batteri 6LR61 9V |
| Indbygget LED | Nej |
| Anvendelse | Indendørs |
| Energikilde | Batteri |
| Energikilde - fjernbetjening | Med batterier |
| Batterier til fjernbetjening | Inkl. |
| Antal batterier | 2 Stk |
| Batteristørrelse | AAA |
| Producent |



