
Allergivenlig moskusdundyne 135x200 cm med fyld af 90% hvide, europæiske moskusdun/10% moskusfjer, 400 g. Moskusdun minder om de eksklusive edderdun og har en enestående isoleringsevne. Blødt bolster i 100% bomuldscambric. Det tætvævede bolster begrænser støvmider i at trænge igennem. Bolsterets ene side indeholder kølende og temperaturregulerende mikrokapsler, som giver mulighed for at skifte mellem en almindelig og en køligere side. Gennemsyet i kvadrater, så fyldet forbliver jævnt fordelt. Bæreevne 725. Vask 60°C. Incl. opbevaringstaske.
| Type | Sommerdyne |
|---|---|
| Fyldtype | Moskusdundyne |
| Størrelse | Bredde 135 cm, Længde 200 cm, Højde 5 cm |
| Dynetype | Enkeltdyne |
| Fyldvægt | 400 g |
| Fyld | 90% hvide, europæiske moskusdun/10% hvide, europæiske moskusfjer |
| Bæreevne | 725 |
| Totalvægt | 1244 g |
| Bolster | |
| Konstruktion | Gennemsyet, kvadrater |
| Farve | Hvid |
| Vask | 60°C |
| Blegning | Må ikke bleges |
| Tørretumbling | ** Tørretumbling muligt ved normal temperatur (max. 80ºC) |
| Strygning | Må ikke stryges |
| Kemisk rensning og vådrensning | Tåler ikke kemisk rens |
| Vedligehold | Vaskes og tørres i maskiner, der kan tage mindst 7 kg. Bør rystes og luftes regelmæssigt, må ikke bankes eller støvsuges |
| Kant | Farve Hvid, Materiale 100% polyester, Facon Snorekant |
| Miljø- og sundhedsmærkninger | |
| Egenskaber | Kølende og temperaturregulerende stof på den ene side, , , |
| Indpakning | Opbevaringstaske |
| Kvalitet | GOLD |
| Isoleringsevne | Sval |
| Allergivenlig | Ja |
| Garanti | 10 års garanti |
| Producent |
Allergivenlig moskusdundyne 135x200 cm med fyld af 90% hvide, europæiske moskusdun/10% moskusfjer, 400 g. Moskusdun minder om de eksklusive edderdun og har en enestående isoleringsevne. Blødt bolster i 100% bomuldscambric. Det tætvævede bolster begrænser støvmider i at trænge igennem. Bolsterets ene side indeholder kølende og temperaturregulerende mikrokapsler, som giver mulighed for at skifte mellem en almindelig og en køligere side. Gennemsyet i kvadrater, så fyldet forbliver jævnt fordelt. Bæreevne 725. Vask 60°C. Incl. opbevaringstaske.
| Type | Sommerdyne |
|---|---|
| Fyldtype | Moskusdundyne |
| Størrelse | Bredde 135 cm, Længde 200 cm, Højde 5 cm |
| Dynetype | Enkeltdyne |
| Fyldvægt | 400 g |
| Fyld | 90% hvide, europæiske moskusdun/10% hvide, europæiske moskusfjer |
| Bæreevne | 725 |
| Totalvægt | 1244 g |
| Bolster | |
| Konstruktion | Gennemsyet, kvadrater |
| Farve | Hvid |
| Vask | 60°C |
| Blegning | Må ikke bleges |
| Tørretumbling | ** Tørretumbling muligt ved normal temperatur (max. 80ºC) |
| Strygning | Må ikke stryges |
| Kemisk rensning og vådrensning | Tåler ikke kemisk rens |
| Vedligehold | Vaskes og tørres i maskiner, der kan tage mindst 7 kg. Bør rystes og luftes regelmæssigt, må ikke bankes eller støvsuges |
| Kant | Farve Hvid, Materiale 100% polyester, Facon Snorekant |
| Miljø- og sundhedsmærkninger | |
| Egenskaber | Kølende og temperaturregulerende stof på den ene side, , , |
| Indpakning | Opbevaringstaske |
| Kvalitet | GOLD |
| Isoleringsevne | Sval |
| Allergivenlig | Ja |
| Garanti | 10 års garanti |
| Producent |


