
NIMTOFTE kontorstol giver dig god støtte, så du bedre kan fokusere. En kontorstol er en justerbar, støttende stol, der hjælper dig med at holde dig komfortabel gennem lange arbejdsdage. Med armlæn understøtter denne stol en god kropsholdning, så du kan sidde komfortabelt i timevis. Stolen er betrukket med blødt, gråt stof. B57 x H92-102 x D64 cm
Egenskaber
- Trinløs vippefunktion: Følger din krops bevægelser
- Tiltlås i lodret position: Lås stolen for en stabil sidestilling
- Justerbar højde: Juster til din højde og kropsholdning
- Sikkerhedshjul: Låser automatisk, når stolen ikke er i brug
- Stof: Blødt, slidstærkt polyester
Trinløs vippefunktion
Den trinløse vippefunktion lader sædet og ryggen vippe let bagud og bevæge sig med dig, når du læner dig tilbage. Dette understøtter din naturlige bevægelse, så du kan sidde komfortabelt i længere tid. Du kan også øge eller mindske modstanden på det trinløse vip for at ændre, hvor meget kraft det kræver at læne sig tilbage.
Tiltlås i lodret position
Du kan låse den trinløse vippefunktion i den lodrette position. Dette er nyttigt, når du har brug for at fokusere på dit arbejde.
Justerbar højde
Juster højden på stolen, så den passer til din højde og hvordan du kan lide at sidde. Sid komfortabelt i længere tid ved at lade dine fødder hvile fladt på jorden og justere dine arme i niveau med skrivebordet.
Sikkerhedshjul
Hjulene har en trykfølsom låsemekanisme. Af sikkerhedsmæssige grunde låser hjulene automatisk, når stolen ikke er i brug. Hjulene låses op, når du sætter dig på stolen eller lægger vægt på den.
Stof
Stolen er betrukket med polyesterstof, som føles blødt og behageligt at sidde på. Polyester er et slidstærkt materiale, der holder sig godt over tid – selv ved hyppig brug.
| Materiale | Skum, PP (polypropylen), Krydsfiner, Polyamid, Polyester, Stål |
|---|---|
| Materiale | Sæde Skum, Krydsfiner, Polyester, Ryg Skum, Krydsfiner, Polyester, Armlæn PP (polypropylen), Ben Polyamid |
| Stel | Stål |
| Sæde | Stof Polyester, Skum materiale Skum, Skum densitet 18 kg/m³ |
| Stjernefod | Polyamid |
| Møbelhjul | PU (polyuretan) |
| Ryglæn | Stof Polyester, Skum materiale Skum, Skum densitet 18 kg/m³ |
| Armlæn | Stof PP (polypropylen) |
| Sæderamme | PP (polypropylen) |
| Polstring | Sæde og ryg |
| Farve | Grå, Sort |
| Funktion | Justerbar tiltmodstand, Gaspatron, , Trinløs vippefunktion, Tiltlås i lodret position |
| Egenskaber | Højdejusterbar |
| Størrelse samlet | Bredde 58 cm, Højde 92-102 cm, Dybde 64 cm |
| Sædehøjde | 43-53 |
| Sædedybde | 45 |
| Armlænshøjde | 61 |
| Samle info | Usamlet |
| Størrelse usamlet | Bredde 59 cm, Længde 62 cm, Højde 28 cm |
| Miljø- og sundhedsmærkninger | FSC® Mix |
| Vægt | 11 kg |
| Testet til | 110 kg |
| Maks. belastning | 110 kg |
| Producent | Kontakt Kundeservice |
NIMTOFTE kontorstol giver dig god støtte, så du bedre kan fokusere. En kontorstol er en justerbar, støttende stol, der hjælper dig med at holde dig komfortabel gennem lange arbejdsdage. Med armlæn understøtter denne stol en god kropsholdning, så du kan sidde komfortabelt i timevis. Stolen er betrukket med blødt, gråt stof. B57 x H92-102 x D64 cm
Egenskaber
- Trinløs vippefunktion: Følger din krops bevægelser
- Tiltlås i lodret position: Lås stolen for en stabil sidestilling
- Justerbar højde: Juster til din højde og kropsholdning
- Sikkerhedshjul: Låser automatisk, når stolen ikke er i brug
- Stof: Blødt, slidstærkt polyester
Trinløs vippefunktion
Den trinløse vippefunktion lader sædet og ryggen vippe let bagud og bevæge sig med dig, når du læner dig tilbage. Dette understøtter din naturlige bevægelse, så du kan sidde komfortabelt i længere tid. Du kan også øge eller mindske modstanden på det trinløse vip for at ændre, hvor meget kraft det kræver at læne sig tilbage.
Tiltlås i lodret position
Du kan låse den trinløse vippefunktion i den lodrette position. Dette er nyttigt, når du har brug for at fokusere på dit arbejde.
Justerbar højde
Juster højden på stolen, så den passer til din højde og hvordan du kan lide at sidde. Sid komfortabelt i længere tid ved at lade dine fødder hvile fladt på jorden og justere dine arme i niveau med skrivebordet.
Sikkerhedshjul
Hjulene har en trykfølsom låsemekanisme. Af sikkerhedsmæssige grunde låser hjulene automatisk, når stolen ikke er i brug. Hjulene låses op, når du sætter dig på stolen eller lægger vægt på den.
Stof
Stolen er betrukket med polyesterstof, som føles blødt og behageligt at sidde på. Polyester er et slidstærkt materiale, der holder sig godt over tid – selv ved hyppig brug.
| Materiale | Skum, PP (polypropylen), Krydsfiner, Polyamid, Polyester, Stål |
|---|---|
| Materiale | Sæde Skum, Krydsfiner, Polyester, Ryg Skum, Krydsfiner, Polyester, Armlæn PP (polypropylen), Ben Polyamid |
| Stel | Stål |
| Sæde | Stof Polyester, Skum materiale Skum, Skum densitet 18 kg/m³ |
| Stjernefod | Polyamid |
| Møbelhjul | PU (polyuretan) |
| Ryglæn | Stof Polyester, Skum materiale Skum, Skum densitet 18 kg/m³ |
| Armlæn | Stof PP (polypropylen) |
| Sæderamme | PP (polypropylen) |
| Polstring | Sæde og ryg |
| Farve | Grå, Sort |
| Funktion | Justerbar tiltmodstand, Gaspatron, , Trinløs vippefunktion, Tiltlås i lodret position |
| Egenskaber | Højdejusterbar |
| Størrelse samlet | Bredde 58 cm, Højde 92-102 cm, Dybde 64 cm |
| Sædehøjde | 43-53 |
| Sædedybde | 45 |
| Armlænshøjde | 61 |
| Samle info | Usamlet |
| Størrelse usamlet | Bredde 59 cm, Længde 62 cm, Højde 28 cm |
| Miljø- og sundhedsmærkninger | FSC® Mix |
| Vægt | 11 kg |
| Testet til | 110 kg |
| Maks. belastning | 110 kg |
| Producent | Kontakt Kundeservice |

