
4-season dyne 135x200 cm som består af 2 sammenknappede dyner. De 2 dyner kan bruges sammenknappet og hver for sig, alt efter årstid. Unikt, dunlignende fyld af silikoniserede fiberdun, 500/800 g. De bløde, lette fiberdun beholder deres volume og isolerende egenskab. Blødt bolster i 100% bomuldscambric, som er behandlet med biocidet GREENFIRST®. Vask 60°C. Inkl. opbevaringstaske.
Denne vare er behandlet med biocidet GREENFIRST®, som indeholder det aktive stof Geraniol. Behandlingen med Geraniol beskytter mod støvmider. Geraniol er klassificeret som hudsensibiliserende, og direkte hudkontakt bør undgås. Dæk altid med sengetøj som dynebetræk, lagner og pudebetræk.
| Type | |
|---|---|
| Fyldtype | Fiberdyne |
| Størrelse | Bredde 135 cm, Længde 200 cm |
| Dynetype | Enkeltdyne |
| Fyldvægt | 500/800 g |
| Fyld | 100% polyester, silikoniserede fiberdun |
| Totalvægt | 2490 g |
| Bolster | |
| Konstruktion | Mønsterquiltet |
| Farve | Hvid |
| Vask | 60°C skåne |
| Blegning | Må ikke bleges |
| Tørretumbling | * Tørretumbling muligt ved lav temperatur (max. 60ºC) |
| Strygning | Må ikke stryges |
| Kemisk rensning og vådrensning | Tåler ikke kemisk rens |
| Vedligehold | Vaskes og tørres i maskiner, der kan tage mindst 7 kg. Bør rystes og luftes regelmæssigt, må ikke bankes eller støvsuges |
| Kant | Farve Lysegrøn, Materiale 100% bomuld, Facon Snorekant |
| Miljø- og sundhedsmærkninger | |
| Egenskaber | , GREENFIRST® bolster |
| Indpakning | Opbevaringstaske |
| Kvalitet | GOLD |
| Isoleringsevne | Ekstra varm |
| Garanti | 10 års garanti |
| Producent |
4-season dyne 135x200 cm som består af 2 sammenknappede dyner. De 2 dyner kan bruges sammenknappet og hver for sig, alt efter årstid. Unikt, dunlignende fyld af silikoniserede fiberdun, 500/800 g. De bløde, lette fiberdun beholder deres volume og isolerende egenskab. Blødt bolster i 100% bomuldscambric, som er behandlet med biocidet GREENFIRST®. Vask 60°C. Inkl. opbevaringstaske.
Denne vare er behandlet med biocidet GREENFIRST®, som indeholder det aktive stof Geraniol. Behandlingen med Geraniol beskytter mod støvmider. Geraniol er klassificeret som hudsensibiliserende, og direkte hudkontakt bør undgås. Dæk altid med sengetøj som dynebetræk, lagner og pudebetræk.
| Type | |
|---|---|
| Fyldtype | Fiberdyne |
| Størrelse | Bredde 135 cm, Længde 200 cm |
| Dynetype | Enkeltdyne |
| Fyldvægt | 500/800 g |
| Fyld | 100% polyester, silikoniserede fiberdun |
| Totalvægt | 2490 g |
| Bolster | |
| Konstruktion | Mønsterquiltet |
| Farve | Hvid |
| Vask | 60°C skåne |
| Blegning | Må ikke bleges |
| Tørretumbling | * Tørretumbling muligt ved lav temperatur (max. 60ºC) |
| Strygning | Må ikke stryges |
| Kemisk rensning og vådrensning | Tåler ikke kemisk rens |
| Vedligehold | Vaskes og tørres i maskiner, der kan tage mindst 7 kg. Bør rystes og luftes regelmæssigt, må ikke bankes eller støvsuges |
| Kant | Farve Lysegrøn, Materiale 100% bomuld, Facon Snorekant |
| Miljø- og sundhedsmærkninger | |
| Egenskaber | , GREENFIRST® bolster |
| Indpakning | Opbevaringstaske |
| Kvalitet | GOLD |
| Isoleringsevne | Ekstra varm |
| Garanti | 10 års garanti |
| Producent |


